Tapa raamatukogu
- Ööpäevaringne raamatute laenutus ja tagastus!
Tapa vallaraamatukogul (Kooli 6, Tapa) on nüüd Cleveroni raamatukapp, kust saab tellitud raamatuid kätte ööpäevaringselt! Sisuliselt on tegemist pakiautomaadiga, kust tellija talle sobival ajal, olgu või südaöösel, oma soovitud raamatud kätte saab. Raamatukapi kasutamine on lugejale tasuta.
KUIDAS TELLIDA RAAMAT RAAMATUKAPPI?
Kirjutage raamatukogule või helistage telefonil 323 2081 (323 2082 lasteosakond) või reserveerige raamat läbi lugejaportaali RIKSWEB ning andke teada soovist saada raamat kätte raamatukapist. Raamatu kappi saabumisel saabub teile SMS või e‑kiri uksekoodi ning järele tulemise tähtajaga. Sisestage kapil olevale paneelile teile saadetud uksekood, võtke kapist raamat ning sulgege uks.
Tähtaja sedel on raamatu vahel. Raamatutele saab järele tulla kolme päeva jooksul.
TAGASTADA saab raamatuid jätkuvalt tagastuskasti raamatukogu peaukse kõrval, samuti ööpäevaringselt.Raamatukappi täidetakse ja tagastuskasti tühjendatakse vaid raamatukogu lahtiolekuaegadel.
Kindlasti ei olé eespool kirjeldatud teenused mõeldud asendamaks raamatukogus käimist, vaid on abiks nendele inimestele, kes raamatukogu lahtiolekuajal raamatukogusse tulla ei saa või kel soov raamatud kiirelt kätte saada raamatukogusse sisenemata. Samuti pakub see võimalust kontaktivabaks laenutuseks.
Julget raamatukapi kasutamist! Ja astuge ikka raamatukogust ka läbi!Tapa Vallaraamatukogu
- Valgevene graafika näitus
27. jaanuarist 26. veebruarini 2021. a Tapa raamatukogu teenindusosakonnas Valgevene graafika näitus.
Näitusel näeb viie Valgevene illustraatori teoseid, kes tegelevad graafikaga selle kõige laiemas mõttes, viljeledes nii illustratsiooni, disaini, kui ka eksliibrist, keskendudes eelkõige vabagraafikale. Oma töödes toetutakse eelkõige klassikalisele akadeemilisele koolkonnale, kuid sisse põimitakse ka kaasaegseid ja rahvaloomingust kantud motiive. Näitusel näeb Roman Sustovi, Fjodor Šurmeljovi, Andrei Jaroševitši, Ljudmila Novakovskaja ja Marina Žvirblja töid.
- Kohtumised ja hüvastijätud
25. jaanuarist 26. veebruarini 2021. a Tapa raamatukogu teenindusosakonnas raamatunäitus “Kohtumised ja hüvastijätud”.
Kohtumised ja hüvastijätud on läbi aja inspireerinud kirjanikke. Miks ka mitte, sest eks need kokkusaamised ja lahkumised moodustavadki meie elus lõppematu jada. Nii palju võimalusi ja salapära.
Oma panuse andis näitusele ka Ere luuleliste vahetekstide näol. - Isemoodi unejutud
7.–29. jaanuarini 2021. a Tapa raamatukogu laste- ja noorteosakonnas näitus “Isemoodi unejutud”.
Igaõhtune unejutu lugemine lastele on tore peretraditsioon, mis paneb punkti tegusale päevale ja annab alguse ilusatele unenägudele. Just ettelugemisest saab alguse lapse side raamatuga, tema lugemishuvi ning tee iselugemiseni.
- Saarte lumm. Prangli ja Keri
23. novembrist 2020. a kuni 15. jaanuarini 2021. a Tapa raamatukogu teenindusosakonnas fotorühmituse Hetkepüüdjad fotonäitus “Saarte lumm. Prangli ja Keri”.
Fotoühendus Hetkepüüdjad koondab kümmet tegusat naist. Neid ühendav nimi peegeldab hästi nende püüdlusi – fotograafia ongi ju tegelikult ühe hetke, ühe emotsiooni püüdmine ja jäädvustamine teatud ajahetkel. Juba kümmekond aastat on käidud avastamas-jäädvustamas Eestimaa saari, millest reeglina sünnib ka ühisnäitus. Eelmise aasta sihtpunktid olid Prangli ja Keri. Nendel saartel kinnipüütud hetked ja emotsioonid saavadki käesoleval näitusel nähtavaks.
- Tapa Vallaraamatukogu lugejate rahulolu-uuring 2020
Dialoog raamatukogu külastajaga (01.–31.10.2020)
Raamatukogu – see on võimalusterohke info-ja kogukonnakeskus, mis on kõigile seniajani tasuta. Kuidas hallata erinevaid sihtrühmi ja pakkuda muutuvas maailmas kõigile just neile huvi pakkuvat?
Raamatukogu keskkonna arendamine tähendab vajadust täiendada ja lihtsustada erinevate andmete ja materjalide kättesaadavust, aga samas on vaja teada inimeste ootusi. Selle tarvis saigi tehtud lugejauuring, kust saadud vastused annaksid meile võimaluse ka oma tööle värskema pilguga vaadata, samas kaasates arenguprotsessi lugejaid ja nende vaatenurka. Üle Tapa valla oli küsimustele vastajaid 217, s.o 6,6% eelmise aasta lugejatest. Allpool lühike kokkuvõte koos diagrammidega.Missuguseid raamatukogu poolt pakutavaid teenuseid kasutate?
Kõik vastajad pidasid peamiseks oluliseks teenuseks raamatute ja ajakirjade kojulaenutamist. Tähtsal kohal oli raamatukogu poolt korraldatavatest üritustest osavõtmine. Olulisel kohal oli ka printimisteenuse ja kohapeal lugemise võimaluse kasutamine. Endiselt on osadel inimestel vajadus kasutada internetipunkti arvuteid.Vt graafik 1.
Rahulolu raamatukogu lahtiolekuaegadega?
Raamatukogude lahtiolekuaegadega oldi enamjaolt rahul: Tamsalu 98%, Jäneda 97%, Saksi 95%, Tapa 94,6%, Assamalla 88%, Vajangu 87%, Lehtse 70%. Vt galeriid diagrammidega. Uuest aastast saab Tapa raamatukogust tänu raamatulaenutuskapile tellitud raamatuid kätte ööpäevaringselt ja kontaktivabalt (eeldatavasti juba veebruarist). Ööpäevaringselt saab raamatuid tagastada Tapa ja Tamsalu raamatukogudes juba täna ning peagi jõuab tagastuskast ka Lehtse raamatukogusse. See kõik annab lugejatele suurema vabaduse raamatute laenamiseks/tagastamiseks.
Kas olete rahul raamatukogu kogude koostisega?
Probleemid on teada — uudiskirjanduse eksemplaarsus peaks olema suurem. Siin seavad tellimuse mahule piirangud eelkõige ikkagi rahalised vahendid. Lugejate rahulolu protsentides (väga rahul, rahul, OK ) — Tapa 93/94%, Saksi 91%, Jäneda 87%, Tamsalu 84%, Assamalla 72%, Vajangu 67%, Lehtse 65%. Vt galeriid diagrammidega.
Kuidas olete rahul soovitud raamatu ooteaja pikkusega?
Nii väga, kui me ka ei sooviks, meie rahalised võimalused seavad teatud piirid raamatute tellimisele. Nimetuste arvuga võib rahul olla, kuid eksemplaarsust pole tulevikuski suurendada võimalik. Ja seetõttu tekivad mõnele uuele ja populaarsele raamatutele tahes tahtmata ootejärjekorrad. Vt galeriid diagrammidega.
Graafik 2. Missuguseid informatsioonikanaleid eelistate kasutada, saamaks infot raamatukogus toimuva kohta? Missuguseid informatsioonikanaleid eelistate kasutada, saamaks infot raamatukogus toimuva kohta?
Enim „jah“ vastuseid kogusid isiklik suhtlus, veebileht, e‑post ja sotsiaalmeedia. Seega on kõige olulisemad isiklik suhtlus ja meediast info hankimine. Vt graafik 2.
Personali teeninduskvaliteet – kompetentsus, teenuste kättesaamise kiirus, sõbralikkus?
Oleme tänulikud meie lugejatele, kes meie püüdu pakkuda heal tasemel teenust on ka kõrgelt hinnanud. Tänusõnu jätkus kõigi seitsme raamatukogu töötajaile. See teeb meile suurt rõõmu! Külastajate tänusõnad innustavad meid tulevikuski hästi töötama ning leidma uusi lahendusi. Ja nendele lugejatele, kes juhtisid tähelepanu mõnes raamatukogus olevale puudusele, samuti suur tänu. Vt galeriid diagrammidega.
Mida ootate raamatukogult?
Kindlasti huvitab raamatukogutöötajaid, millist raamatukogu lugejad tulevikus näha sooviksid. Siin on esikohal ikkagi lai kirjanduse valik ja teisele kohale jäi 24⁄7 kasutatav raamatukapp, ehk siis ikkagi maksimaalne mugavus kirjanduse kättesaamiseks. Rõõmustav on ka see, et ikka ja jälle oodatakse kohtumisi kirjanike, kunstnike ja muidu huvitavate inimestega ning kunsti- ja raamatunäituseid. Raamatukogult oodatakse ka lihtsalt mugavat ja mõnusat ajaveetmise kohta – mugavad istumiskohad, kohviautomaat. Samas peavad jääma ka vaiksed lugemis- ja töötamisalad ning ‑nurgakesed. Vt graafik 3.
Head lugejad, teie vastused olid meile olulised – need aitavad hinnata hetkeseisu ja vaadata koos tulevikku!
- Tapa valla raamatukogud pühade ajal
- Narrid meis endis
17. novembrist 30. detsembrini 2020. a Tapa raamatukogu laste- ja noorteosakonnas näitus “Narrid meis endis”.
Juhuse narrid, raha narrid, armastuse narrid, kuulsuse narrid, narride narr jne. Me kõik oleme iseendi kuningad ja samas ka narrid.
Narrid oskavad inimesi naerma ajada, sealjuures ka iseennast. Nad on terava mõistusega inimesed, kes lõbusalt mänglevad läbi elu. Nad kiirgavad mõnusat energiat ning sõbralik muie mängleb nende näol.
Narrid on tugeva empaatia võimega ning võibolla just see ongi põhjus, miks nad alati ka kõige kehvemast olukorrast naerusuil välja tulevad. Nad oskavad leida igas olukorras midagi head ning kui leiavad midagi halba, oskavad ka selle üle naerda või selle naljaks pöörata.Kuningate kujutamine tundus olevat üks tõsine ettevõtmine. Seega, et elu liiga tõsiseks ei läheks, leidsid Tapa Muusika- ja Kunstikoolis koos maalimas käivad täiskasvanud, et elu ilma eluterve huumorita on üks vaene elu. Oli julgust näha naeru läbi pisarate ja endid kõverpeeglis kujutada.
Narr — ilma kelleta poleks ükski õukond elujõuline. - Raamatukogud ootavad jätkuvalt lugejaid
- Vanast saab uus
12. oktoobrist 21. novembrini 2020. a Tapa raamatukogu lasteosakonnas näitus “Vanast saab uus”.
Eesti president Kersti Kaljulaid kandis möödunud taasiseseisvumispäeval kangajääkidest õmmeldud loodusvärvides õhtukleiti. Meie looduses on ju nii palju rohelust, taeva- ja meresinist. Kes väärtustab taaskasutust, väärtustab ka loodust. Hoiame seda, mis meil juba olemas on!
Ka Tapa Töökeskuse liikmed on suured taaskasutuse fännid. Nende käte all valminud tööd on nüüd raamatukogus kõigile vaatamiseks väljas!
Harukogud
- Pargiluule
12. veebruarist 5. märtsini Jäneda pargi pinkidel näitus “Pargiluule”.
Talvises pargis jalutades ja miljonivaadet nautides lisavad meeleolu pinkide seljatugedele paigutatud tahvlikesed Eesti autorite loodusluulega. 7 pinki ja 7 luuletust ning kui veab, siis ka karged lumekristallid ja päikesepaiste.
Ka selle näitusega tähistame raamatukogu 100. sünnipäeva.
- Nukkude imeline maailm
1. veebruarist 13. märtsini 2021. a Tamsalu raamatukogus näitus “Nukkude imeline maailm”.
Nukk on oluline mängukaaslane. Osa nukke pakuvad mängurõõmu paariks kuuks või aastaks, kuid on nukke, mida hoitakse hoolikalt alles. Näitusele toodud nukud on väga stiilsed, sest nende nägu ja riided on detailideni läbi mõeldud. Kollektsiooni omanik elab Tamsalus ning on kogunud neid nukke juba üle 10 aasta.
- Vaateid minevikku. Eksliibris
25. jaanuarist 5. märtsini 2021. a Jäneda raamatukogus näitus “Vaateid minevikku. Eksliibris”.
See on Jäneda raamatukogu 100. tegutsemisaastale pühendatud näitustesarja esimene väljapanek.
Eestis hakati neid omanikumärgiseid laiemalt propageerima umbes 100 aastat tagasi. Samuti on eksliibris selline väike leheke, mille abil väärtustab omanik raamatut, tunnistades selle justkui perekonda kuuluvaks. Sarnaselt väärtustab ka iga raamatukogu raamatuid, andes neile oma tunnused. Selle näituse eksliibrised kuuluvad Maire Taska kogusse. - Kirjatud kindad
18. jaanuarist 26. veebruarini 2021. a Jäneda raamatukogus näitus “Kirjatud kindad”.
Näitus käsitsi kootud kirjutest kinnastest. Külmal ajal peavad ikka soojad käpikud käes olema. Kui Sul neid veel ei olé, siis näitusel olevatelt kinnastelt ja kindaraamatutest leiad toredaid mustreid. Ainult võta kätte ja hakka kuduma!
- Palju õnne!
- Head talverõõmude nautimist!
8. jaanuarist 15. veebruarini 2021. a Lehtse raamatukogus raamatuväljapanek “Head talverõõmude nautimist!”.
Talverõõme saab nautida väga mitmel moel. Minna suusatama või kelgutama või lihtsalt väljas jalutades nautida ilma. Kui õue just ei taha minna, siis hea võimalus on võtta kätte raamat või hoopis midagi meisterdada. Ideid leiab raamatuväljapanekult kindlasti.
- Moonide mitu palet
- Ei mingit nostalgiat!
4. detsembrist 2020. a kuni 8. jaanuarini 2021. a Jäneda raamatukogus näitus “Ei mingit nostalgiat!”.
Vanad armsad jõulu- ja nääripühadeks saadetud postkaardid on 30–40 aastat vanad ja pärit ühe pere kodusest kaardikarbist. Ei kujuta need mingit nostalgiat ega igatsust möödunud aegade, vahest ehk ainult postkaartide saatmise kombe järele.
- Tapa Vallaraamatukogu lugejate rahulolu-uuring 2020
Dialoog raamatukogu külastajaga (01.–31.10.2020)
Raamatukogu – see on võimalusterohke info-ja kogukonnakeskus, mis on kõigile seniajani tasuta. Kuidas hallata erinevaid sihtrühmi ja pakkuda muutuvas maailmas kõigile just neile huvi pakkuvat?
Raamatukogu keskkonna arendamine tähendab vajadust täiendada ja lihtsustada erinevate andmete ja materjalide kättesaadavust, aga samas on vaja teada inimeste ootusi. Selle tarvis saigi tehtud lugejauuring, kust saadud vastused annaksid meile võimaluse ka oma tööle värskema pilguga vaadata, samas kaasates arenguprotsessi lugejaid ja nende vaatenurka. Üle Tapa valla oli küsimustele vastajaid 217, s.o 6,6% eelmise aasta lugejatest. Allpool lühike kokkuvõte koos diagrammidega.Missuguseid raamatukogu poolt pakutavaid teenuseid kasutate?
Kõik vastajad pidasid peamiseks oluliseks teenuseks raamatute ja ajakirjade kojulaenutamist. Tähtsal kohal oli raamatukogu poolt korraldatavatest üritustest osavõtmine. Olulisel kohal oli ka printimisteenuse ja kohapeal lugemise võimaluse kasutamine. Endiselt on osadel inimestel vajadus kasutada internetipunkti arvuteid.Vt graafik 1.
Rahulolu raamatukogu lahtiolekuaegadega?
Raamatukogude lahtiolekuaegadega oldi enamjaolt rahul: Tamsalu 98%, Jäneda 97%, Saksi 95%, Tapa 94,6%, Assamalla 88%, Vajangu 87%, Lehtse 70%. Vt galeriid diagrammidega. Uuest aastast saab Tapa raamatukogust tänu raamatulaenutuskapile tellitud raamatuid kätte ööpäevaringselt ja kontaktivabalt (eeldatavasti juba veebruarist). Ööpäevaringselt saab raamatuid tagastada Tapa ja Tamsalu raamatukogudes juba täna ning peagi jõuab tagastuskast ka Lehtse raamatukogusse. See kõik annab lugejatele suurema vabaduse raamatute laenamiseks/tagastamiseks.
Kas olete rahul raamatukogu kogude koostisega?
Probleemid on teada — uudiskirjanduse eksemplaarsus peaks olema suurem. Siin seavad tellimuse mahule piirangud eelkõige ikkagi rahalised vahendid. Lugejate rahulolu protsentides (väga rahul, rahul, OK ) — Tapa 93/94%, Saksi 91%, Jäneda 87%, Tamsalu 84%, Assamalla 72%, Vajangu 67%, Lehtse 65%. Vt galeriid diagrammidega.
Kuidas olete rahul soovitud raamatu ooteaja pikkusega?
Nii väga, kui me ka ei sooviks, meie rahalised võimalused seavad teatud piirid raamatute tellimisele. Nimetuste arvuga võib rahul olla, kuid eksemplaarsust pole tulevikuski suurendada võimalik. Ja seetõttu tekivad mõnele uuele ja populaarsele raamatutele tahes tahtmata ootejärjekorrad. Vt galeriid diagrammidega.
Graafik 2. Missuguseid informatsioonikanaleid eelistate kasutada, saamaks infot raamatukogus toimuva kohta? Missuguseid informatsioonikanaleid eelistate kasutada, saamaks infot raamatukogus toimuva kohta?
Enim „jah“ vastuseid kogusid isiklik suhtlus, veebileht, e‑post ja sotsiaalmeedia. Seega on kõige olulisemad isiklik suhtlus ja meediast info hankimine. Vt graafik 2.
Personali teeninduskvaliteet – kompetentsus, teenuste kättesaamise kiirus, sõbralikkus?
Oleme tänulikud meie lugejatele, kes meie püüdu pakkuda heal tasemel teenust on ka kõrgelt hinnanud. Tänusõnu jätkus kõigi seitsme raamatukogu töötajaile. See teeb meile suurt rõõmu! Külastajate tänusõnad innustavad meid tulevikuski hästi töötama ning leidma uusi lahendusi. Ja nendele lugejatele, kes juhtisid tähelepanu mõnes raamatukogus olevale puudusele, samuti suur tänu. Vt galeriid diagrammidega.
Mida ootate raamatukogult?
Kindlasti huvitab raamatukogutöötajaid, millist raamatukogu lugejad tulevikus näha sooviksid. Siin on esikohal ikkagi lai kirjanduse valik ja teisele kohale jäi 24⁄7 kasutatav raamatukapp, ehk siis ikkagi maksimaalne mugavus kirjanduse kättesaamiseks. Rõõmustav on ka see, et ikka ja jälle oodatakse kohtumisi kirjanike, kunstnike ja muidu huvitavate inimestega ning kunsti- ja raamatunäituseid. Raamatukogult oodatakse ka lihtsalt mugavat ja mõnusat ajaveetmise kohta – mugavad istumiskohad, kohviautomaat. Samas peavad jääma ka vaiksed lugemis- ja töötamisalad ning ‑nurgakesed. Vt graafik 3.
Head lugejad, teie vastused olid meile olulised – need aitavad hinnata hetkeseisu ja vaadata koos tulevikku!
- Tapa valla raamatukogud pühade ajal
- Irina Raudsepa reisiõhtu
11. detsembril 2020. a kell 17.00 Jäneda raamatukogus Irina Raudsepa reisiõhtu.
Irina Raudsepp on väga mitmekülgne ja põnevate harrastustega tegelev Jäneda naine. Ta on rännanud mitmetel kontinentidel ning tema reisid on viinud teda nii Ameerikasse, Aasiasse kui Aafrikasse. Üheks seni viimaseks eredaks elamuseks jäi Kilimanjaro tipu vallutamine. Nendest retkedest, mis talle kõige enam hinge on jäänud, Irina räägibki ning illustreerib oma lugusid ka fotodega.
- Raamatukogud ootavad jätkuvalt lugejaid
- Klassikaliste muinasjuttude pildid kunstnik Made Balbatilt
4. novembrist 30. detsembrini 2020. a Tamsalu raamatukogus klassikaliste muinasjuttude pildid kunstnik Made Balbatilt.
Tamsalu Raamatukogus saab vaadata digigraafika näitust klassikaliste muinasjuttude ainetel. Kunstnik loodab, et pildid pakuvad äratundmisrõõmu nii suurtele kui väikestele.
- Hirmu- ja õuduslood: kratijuttudest küberkollideni
5. novembrist 4. detsembrini 2020. a Jäneda raamatukogus näitus “Hirmu- ja õuduslood: kratijuttudest küberkollideni”.
Näitus õudus- ja kõhejuttudest. Väljas on raamatud lastele ja täiskasvanutele, nii eesti- kui välismaistelt autoritelt, esivanemate pärandist ulmepõnevikeni. Novembrikuus sobib ju ikka turvalise kaminatule või küünlaleegi paistel õudusjutte nautida.
- Gerri Orgma autorinukkude näitus
20. oktoobrist 28. novembrini 2020. a Tamsalu raamatukogus Gerri Orgma autorinukkude näitus.
Jõhvi raamatukogu lasteosakonnas töötav Gerri Orgma hakkas autorinukke tegema juba aastaid tagasi. Nuku valmistamine saab alguse ideest, ainest võib anda nii kirjandusklassika kui igapäevaelu. Iga nukk on isemoodi kunstiteos, jutustades oma isikupärase loo. Autor näitab, kuidas erinevatest materjalidest on võimalik luua imeliselt põnevaid nukutegelasi, lase vaid fantaasial lennata. Loodame, et Gerri Orgma nukud annavad innustust ja uusi mõtteid kõigile käsitööhuvilistele inimestele.